pasta, noodles, plate

Smaczny i świeży makaron we własnym domu

Na początku może się nam wydawać, że samodzielne wykonywanie makaronu we własnym domu jest niepotrzebną stratą czasu. W końcu w sklepach nie brakuje ogromnej ilości suchych makaronów paczkowanych, których ugotowanie to kwestia kilku- kilkunastu minut. A jednak, jeśli chociaż raz pokusimy się o samodzielne przygotowanie pasty według tradycyjnego, włoskiego przepisu we własnej kuchni- zrozumiemy, że naprawdę warto. Sporym ułatwieniem samodzielnego robienia makaronu jest wyposażenie się w dedykowaną do tego celu maszynkę. Taki sprzęt można kupić już za około 100 zł i może on nam służyć przez lata- zawsze, kiedy będziemy mieli na to ochotę. Przede wszystkim, maszynka przyspiesza cały proces i sprawia, że makaron wychodzi niemalże idealny, przede wszystkim także pod kątem kształtu i wielkości. Z pewnością spełni to oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

Jak ugotować smaczny makaron spaghetti?

Istnieje kilka cennych wskazówek, co do tego, jak taki makaron wykonać. Przede wszystkim, najlepszą decyzją jest postawienie na właściwy rodzaj mąki. Finalnie, makaron był puszysty i sprężysty, a do tego celu najlepiej sprawdza się mąka tortowa typu 500. Być może w sieci znajdziemy różne patenty na wykonanie ciasta makaronowego o odpowiedniej konsystencji. Można jednak przyjąć, że na każde 100 g mąki będziemy potrzebować jedno jajko, co stanowi absolutną podstawę takiego ciasta. Po wykonaniu makaronu dość istotne jest też, aby nie wrzucać go od razu do wrzątku. Gluten, jaki zawarty jest w mące odpowiada za sprężystość makaronu- aby mógł zacząć działać trzeba odczekać około 20-30 minut. Przygotowany makaron z powodzeniem można przechowywać w lodówce, ale dobrze jest też go wysuszyć.

Istnieją różne szkoły, co do tego, czy wykonany makaron powinno się gotować w osolonej wodzie. W dużej mierze zależy to więc od naszych upodobań. Co ważne, gotowanie makaronu nie powinno trwać zbyt długo- włoski makaron nigdy nie jest całkowicie ugotowany, zawsze jest to makaron o twardości „al dente”. Dodatkowo, makaron robiony może mieć inny czas gotowania od tego, jaki znamy z paczkowanego makaronu suszonego. Bardzo cienki makaron domowy gotuje się około 3-4 minut, a im większa grubość tym czas ten się wydłuża. Toteż powinniśmy być przygotowani na to, że makaron spaghetti o sporej grubości będzie się gotował odrobinę dłużej. Najlepiej na bieżąco kontrolować czas gotowania, aby dojść do pewnej wprawy i na następny raz już wiedzieć, jaki jest idealny czas gotowania makaronu, który lubimy i który wykonujemy najczęściej.

Warto pamiętać o tym, aby grubość makaronu dobrać do sosu, z jakim będzie on podawany. Jeśli sos jest zawiesisty i posiada w sobie dużą ilość mięsa- makaron powinien być grubszy. Do lżejszych potraw spokojnie można wybrać makaron cieńszy. Po ugotowaniu makaronu zawsze warto odcedzić go i w specjalny sposób zahartować polewając go zimniejszą wodą. To, o czym warto wiedzieć to fakt, że do makaronu można też stosować różnego rodzaju barwniki- także i te naturalne. Wówczas powstaje nam makaron o bardzo atrakcyjnej formie, którą w szczególności będą doceniały dzieci.