Grill elektryczny w codziennym użyciu — który wybrać, jak używać, co przyrządzać?

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca pojawia się myśl o grillowaniu. Przyrządzanie pysznych i zdrowych potraw na świeżym powietrzu bez wątpienia należy bowiem do najprzyjemniejszych sezonowych rozrywek, tym bardziej w gronie przyjaciół lub rodziny. Z różnych względów rozpalenie tradycyjnego grilla węglowego bywa niemożliwe, jednak jest na to alternatywa. Grill elektryczny to rozwiązanie proste, niedrogie, a przy tym lepsze dla zdrowia. Co warto wiedzieć o jego używaniu na co dzień?

Zalety i wady korzystania z grilla elektrycznego

Lista korzyści, skłaniających do zakupu grilla elektrycznego jest imponująca, skupmy się jednak na najważniejszych z nich. Przede wszystkim umożliwia on korzystanie z uroków grillowania w każdych warunkach. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy mieszkamy w bloku, więc nie chcąc podpaść sąsiadom ze względu na uciążliwy dym, musimy zrezygnować z ulubionych dań. Jako że grill elektryczny nie potrzebuje węgla ani rozpałki, problem dymu naturalnie się rozwiązuje. Z tego samego względu można korzystać z niego nawet wewnątrz mieszkania, dzięki czemu możemy cieszyć się przysmakami z rusztu bez względu na porę roku. Nie bez znaczenia jest także aspekt zdrowotny. Tradycyjnie grillowane mięsa i warzywa „przyprawione” są bowiem nie tylko solą i ziołami, ale również rakotwórczymi substancjami, które wydzielają się podczas spalania węgla lub brykietu. Ostatnim aspektem, o którym warto wspomnieć, jest oszczędność, gdyż koszt zakupu samego grilla elektrycznego szybko się zwraca, za sprawą braku konieczności zakupu dodatkowych produktów, takich jak podpałka. Nie jest on jednak pozbawiony wad. Najistotniejszą jest konieczność dostępu do źródła prądu, co w pewnym stopniu ogranicza możliwość korzystania z niego na łonie natury.

Jak wybrać grill elektryczny do domu?

Decydując się na zakup grilla elektrycznego, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj powierzchni grillującej, w postaci płyty grzewczej lub rusztu. Wybór zależy od osobistych preferencji, jednak z reguły, jeśli zamierzamy korzystać ze sprzętu w mniejszą ilość osób, wystarcza płyta, jeśli zaś ma to być grill elektryczny ogrodowy lub do użytku całej rodziny lepiej zdecydować się na ruszt. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest jego moc, a także jakość tworzywa i solidność wykonania. Grill elektryczny to zakup, który może służyć nam przez długie lata, lepiej więc dołożyć kilka groszy i kupić porządny sprzęt, niż być zmuszonym do wymiany po kilku sezonach. Należy także zastanowić się, gdzie zamierzamy go umiejscowić, gdyż w sprzedaży dostępne są modele zarówno stojące, jak i stołowe. Ostatnie kryteria wyboru to łatwość czyszczenia, dzięki której dbanie o formę grilla będzie o wiele prostsze, a także walory estetyczne, czyli design oraz dodatkowe akcesoria, takie jak grill elektryczny z pokrywą.

Jak używać i czyścić grill elektryczny?

Korzystanie z grilla elektrycznego jest dziecinnie proste, nie wymaga bowiem użycia ani węgla, ani rozpałki, a jedyne, co jest potrzebne to źródło zasilania. Aby sprzęt działał nam długo i bezawaryjnie należy jedynie przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na moc i temperaturę, regulując ją odpowiednio do rodzaju potrawy. Ustawienie pokrętła do maksimum wcale nie przyspieszy procesu przyrządzania, a potrafi szybko zniszczyć nowo nabyty sprzęt. Ponadto przy obsłudze grilla elektrycznego pamiętajmy o używaniu specjalnie przeznaczonych do tego przyrządów i narzędzi. Metalowe sztućce i ostre końcówki łatwo mogą uszkodzić teflonową powierzchnię. Oprócz tego pamiętajmy o regularnym czyszczeniu grilla, środkami, które są im dedykowane.